Meny

LunchMeny

SERVERAS FRE-SÖN KL 12-15​

Lenrimmad lax med ramslökssås och örtslungad potatis

Wallenbergargare med ärtor, lingon potatismos och skirat smör

Vegetarisk Bourgignon med svamp, linser och potatis

Alla våra lunchrätter kostar 200kr/rätt

Vill ni förhöja er lunch med en extra upplevelse?

I samband med lunchen erbjuder vi en kort vinpresentation där ni får prova ett noggrant utvalt vin som passar till maten. Under tiden kan ni blicka ut över vinrankorna där druvorna har vuxit och skördats, och vi berättar om livet på gården, vårt arbete i vingården och hur våra viner blir till – från jord till glas.

Detta är en avslappnad stund där smak, kunskap och miljö möts, och där ni får en liten inblick i det som gör vår vingård unik. Upplevelsen kostar 50 kr per person och inkluderar ett smakprov av vinet som presenteras. För den som vill utforska vidare finns det möjlighet att prova fler viner efter lunchen – då är ni varmt välkomna in i vår butik eller i baren där vi erbjuder fler smakprov ur vårt sortiment.

(Denna typ av presentation är en del av de lagkrav som gäller för att kunna köpa med sig vin direkt från gården!)

Ett perfekt sätt att göra lunchen både mer minnesvärd, lite mer lärorik och att få handla våra drycker i vår gårdsbutik!

 

Vi erbjuder även catering för den som vill ta med sig vingårdens goda mat hem eller till jobbet!

Kvällsmeny serveras från 17.00

Våra öppettider

Restaurangen

Öppet i april

Fredag 12-21

Lördag 12-21

Söndag 12-15

Hotellet

Hotellet är öppet från 3/4.  Tillgänglighet ser ni på vår bokningssida. Har ni ett rum bokat så har ni ett bord på restaurangen om ni vill äta eller dricka något.

För större sällskap kan vi öppna upp datum som inte ligger uppe för bokningar of season.

Glampingen

Glampingen öppnar igen i slutet av april

Har du några frågor?